Здоровье

Ознаки та симптоми тривалого COVID. Жінка, яка перехворіла на тривалий COVID, ділиться досвідом

Слушай радио Славик Фэмили | Listen to Radio Slavic Family Live | KXPD 1040 AM Portland

Багато симптомів COVID-19, серед яких лихоманка, кашель, задишка, закладений ніс та інші, хворі легко розпізнають. Але часом буває важко пояснити, чому проблеми зі здоров’ям, що виникли через чотири і більше тижнів після первинного зараження коронавірусом, довго не зникають або знову повертаються.

Такі симптоми властиві «тривалому COVID», що також відомий як гострий або хронічний COVID. Центр контролю за захворюваннями США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) та інші дослідники вивчають особливості тривалого COVID, щоб краще зрозуміти, як і чому такий стан виникає у деяких пацієнтів. 

Альона Б., лікар-інфекціоніст з України, стипендіат програми Фулбрайта Вашингтонського університету особисто зіткнулася з тривалим COVID. Вона заразилася новим штамом коронавірусу у жовтні 2020 року, коли працювала у Міністерстві охорони здоров’я.

«На роботі нам часто робили ПЛР-тести на COVID-19. Щоразу коли ми дізнавалися, що контактували з кимось, хто заразився COVID, нас перевіряли, — розповіла вона в інтерв’ю. — Після одного з таких тестів я дізналася, що маю позитивний результат». 

Альона захворіла ще до того, як вакцини COVID-19 стали доступні широкому колу. Незважаючи на те, що Альона не була вакцинована, вона сподівалася на легкий перебіг хвороби. «Я вирішила, що якщо я молода і здорова, у мене немає супутніх захворювань, то я зможу відбутися просто нежиттю та температурою. Як виявилось, я помилялася», — каже вона тепер.

За даними CDC, з тривалим COVID можуть зіткнутися ті, хто перенесли перше захворювання COVID у легкій формі або спочатку хворіли безсимптомно. Через кілька тижнів після першого випадку зараження вони можуть повідомляти про такі симптоми як втома, прискорене серцебиття, біль у суглобах і м’язах, біль у грудях і животі, труднощі з концентрацією уваги, зміни в настрої, спотворення смаку чи запаху. 

Симптоми тривалого COVID-19 зберігалися у Альони до серпня 2021 року. Зміни у її настрої та проблеми з концентрацією уваги сильно заважали нормально жити та працювати. 

«Я помітила, що щось не так. Я погано спала, не могла зосередитись і постійно плакала. Мені потрібно було підготуватися до GRE (Graduate Record Examinations), скласти TOEFL [іспити для навчання у США]. Щоб успішно скласти іспит, мені було важливо поглибитись у зміст складних питань. Але я не могла перестати думати про інші речі, такі як прання або дзвінок мамі», — пояснила вона.

«Щось змінилося. У мене зник апетит і не подобався запах їжі. Єдине, що було смачним — це печені яблука. Я постійно хотіла вуглеводів, ніби це було паливом, якого потребував мій мозок».

Експерти поки не знають, у якої кількості осіб з COVID-19 може розвинутись тривалий COVID. Оцінка Американської медичної асоціації (The American Medical Association) не є точною. Повідомляється, що від 15% до 80% пацієнтів можуть зіткнутися із цим захворюванням після одужання від первинно перенесеного COVID-19. 

«Я лікар-інфекціоніст. COVID-19 — це не просто грип чи застуда, — наголосила Альона. — Я стикалася з цими захворюваннями і знаю, чим вони є. Вони не викликають таких симптомів. COVID-19 зовсім інший і більш мінливий». 

Консультації з питань психічного здоров’я та спілкування з іншими людьми допомогли Альоні впоратися із хворобою. 

Помірні фізичні навантаження також сприяли одужанню. Хоча Альона часто втомлювалася і не могла виходити на пробіжку, звичайні піші прогулянки на свіжому повітрі поряд з будинком та на природі допомогли їй відчути покращення. Вона також займалася йогою та медитацією. 

На роботі Альона робила перерви упродовж дня. Замість багатозадачності вона зосереджувалась на чомусь одному на короткий час, а потім робила паузу на відпочинок. Згодом вона змогла працювати більш тривало. 

У кінці грудня 2021 року Альона оголосила, що її одужання завершено на 99% і вона хотіла б допомогти іншим винести уроки з її досвіду. 

«Я була повністю готова до вакцинації. Дуже рада, що деякі люди, якщо вони зроблять щеплення, зможуть знизити ризики захворіти на COVID або перенести у майбутньому тривалий COVID». 

Якщо ви дійсно зіткнулися із симптомами тривалого COVID, Альона рекомендує поговорити про це з тим, кому ви можете довіряти. 

«Не забувайте дбати про стан свого психічного здоров’я, — радить вона, — спілкуйтеся з людьми, які можуть вам допомогти або хоча б просто поділіться своїм занепокоєнням і попросіть когось вислухати вас. Не бійтеся просити про допомогу».